ЕУ тражи примену закона, а не обећања

РЕФОРМЕ СУ КЉУЧНА СТВАР У ПРОЦЕСУ ПРЕГОВОРА

         ПРЕГОВОРИ о чланству у ЕУ подразумевају усклађивање система и ту „нема много шта да се преговара“, каже Милан Пајевић. Милица Делевић сматра да је отварање преговора тренутак када реформе постају кључни приоритет. Нови модел преговарања у ЕУ не подразумева обећање да ће закон бити донет већ да је донет и да се примењује, рекла Тања Мишчевић.

         У приступним преговорима са ЕУ, када буду отворени, неће бити места за „свечана обећања“ већ ће бити важна квалитетна примена закона, рекли су званичници и стручњаци за европске интеграције у Србији.

         Преговори о чланству у ЕУ подразумевају усклађивање правног и институционалног система и процедура са онима у Унији и ту „нема много шта да се преговара“, рекао је директор Канцеларије за европске интеграције Милан Пајевић за портал Еурактив.

         Пајевић је подсетио да је у плану да се до фебруара усвоји национални програм усвајања европских прописа који ће се односити на наредне четири године, као и да су области о којима се преговара сврстане у 35 поглавља.

        „Доста времена треба да се све то (области и поглавља) наброји, а наравно да ће нам бити потребно доста времена да се у свему томе ускладимо са европским нормама и праксом. С једне стране је можда лакше усвојити неки закон или подзаконски акт, а нешто теже применити и трајно примењивати на добар начина, али то је посао који је пред нама“, рекао је Пајевић.

        Председница скупштинског Одбора за европске интеграције и бивша директорка Канцеларије за европске интеграције Милица Делевић указала је да када се преговори отворе, у средиште долази целокупан процес доношења закона и њихова примена.

         „Мислим да, када се преговори отворе, читав законодавни процес,  затим, како се примењује усвојени закон, да ли је у одговарајућем року праћен подзаконским актом, све то постаје суштина процеса европских интеграција. Зато кажем да је отварање преговора тренутак када реформе постају кључни приоритет“, рекла је Милица Делевић.

        Саветница министра за спољну и унутрашњу трговину Тања Мишчевић оценила је да ће мањкавост у примени закона пуно утицати, „јер нови модел преговарања у ЕУ подразумева мерила за отварање и затварање поглавља у преговорима“.

         „Та мерила нису: Свечано обећавамо да ће закон бити донет те и те године, већ: Закон је донет и почео је да се примењује. То је модерна пракса преговарања. Ми смо сада у једној вишој фази односа са ЕУ и само постојање закона и хармонизације више није довољно за оцену успешности у том процесу“, указала је Мишчевићева.

         Саветница министра оценила је да преговори, пошто буде одобрено њихово отварање, могу технички почети врло брзо пошто почињу аналитичким прегледом стања, а не „седањем за преговарачки сто“.

         „Ја претпостављам да ће бити потребно и Комисији и администрацији у Србији неко време иза те одлуке, али ја не причам о месецима, причам о данима, можда недељама од момента одлуке о отварању преговора до самог отварања“, рекла је Мишчевићева.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари