Хоће ли Београд на крају пристати на „Европски регион - Север Косова“?

ДОСАД НИ У ЧЕМУ БИТНОМ ПОВОДОМ КИМ НИСУ ПОПУСТИЛИ

НИ ВАШИНГТОН, НИ БРИСЕЛ, НИ БЕРЛИН, НИ ПРИШТИНА...

         ТАЧИ не попушта, имајући иза себе Американце, ЕУ и НАТО!

         Меркелова не попушта, чак је опет у Београд послала Андреаса Шокенхофа са новим ултиматумима!

         Вашингтон не попушта поводом КиМ, ни ЕУ ни Србији! Пре сваке „бриселске рунде“ - у помоћ Кетрин Ештон шаље Филипа Рикера. Да њу држи под контролом, а да јој Дачић дође обрађен и омекшан.

         Попушта једино Београд и они који разговарају и преговарају у његово име. Већ је толико (на)попуштао да су у праву сви који страхују да ће Дачић и Николић пристати и на оно што пише у „папиру“ који Србији нуди „Европски регион - Север Косова“, упркос томе што се појавио попут некаквог НЛО.

         Зазирете ли и од такве могућности?

         Верујете ли у Дачићеву тврдњу да он о том „папиру“ ништа не зна, да није званичан и да је извучен из неке ЕУ-прашине?

         Може ли се веровати, поготово што су из Брисела стизала уверавања и полудемантији „добро упућених“ анонимних извора који су само повећали сумње и подозрења?

Слободан САМАРЏИЋ, потпредседник ДСС

У преговорима већ иду испод Николићеве платформе

  • Одустало се и од законодавне активности регије и сада траже само извршне функције. То је потпуно ретерирање. До самог дна! Али, сад су дошли до своје памети и не могу да прихвате све Тачијеве услове, па су, по свој прилици, мало закочили

         ПРЕМИЈЕР је рекао да је ово у „Блицу“ био неки старији папир, а не актуелни и аутентични папир. Ако он каже да није - морам да га држим за реч, иако је могуће да није у праву!

         У Платформи, која је усвојена у Скупштини огромном већином, стоји регија, односно захтев за средњим нивоом власти, тражи се да се све српске општине уједине преко Скупштине и извршне власти у једну посебну регију у оквиру Косова. Тих општина је 9. Четири на северу, плус 5 које су Албанци основали по плану Мартија Ахтисарија. Али, ако сада траже да се уједине општине само северног Косова - то је мање од Платформе.

         Претходно су спустили лопту до полиције, правосуђа и просторног планирања само за северно Косово. А то је знак да у преговорима иду испод своје Платформе.   

         Платформа је укључивала и општине јужно од Ибра, цркве и манастире, односно организацију СПЦ, укључивала је више надлежности (не само полиција, судство и просторно планирање), али се од тога одустало.

         Одустало се и од законодавне активности регије и сада траже само извршне функције. То је потпуно ретерирање. До самог дна!

         Али, то није довољно. Тачи је и то одбио, пошто је више од његовог устава. А наши се не држе ни Устава ни сопствене Платформе!

         Сад су дошли до своје памети и не могу да прихвате све Тачијеве услове, па су, по свој прилици, мало закочили.

         Видећемо данас и сутра...

         Иначе, ДСС није прихватио ни Платформу, јер се у њој ишло на висок степен аутономије, али у оквиру независног Косова.

Душан ЈАЊИЋ, научни саветник Центра за социолошка истраживања

Регион би једно време био под ЕУ управом...

  • Србија не може да добије више, а ако хоће да то сруши - кукаће као за „З4“

         ИДЕЈА о европској регији на северу Косова је много више него Заједница српских општина, јер има више овлашћења, а „европска“ не значи да је то евро-регион, већ да ће ЕУ једно време помагати у управљању и давати финансије. То смо видели Источној Славонији под Унмиком, у Мостару и Брчком.

         Једно време би регион био под ЕУ управом, да не би одмах ишао на косовске изборе, а после би ушли у косовски систем. А како преговарају Николић и Дачић, Срби ће већ идуће године у марту морати да иду на косовске изборе и да пређу на косовске законе.

         Са идејом европске регије могу барем да то одложе годину или две.

         Иначе, термин „европска регија“ је уведен 2005. за потребе Војводине - да би се смирили међуетнички сукоби. Конкретна идеја о некој врсти мини евро-региона који би укључивао север Косова плус суседне општине из Србије и Црне Горе преко прекограничне сарадње - то је идеја коју ја заговарам три године. Нисам нигде наишао на отпор, а колико видим - о њој се озбиљно размишља.

         Србија не може да добије више, а ако хоће да то сруши - кукаће као за „З4“.

         Пре годину и по смо тестирали ту идеју у Косовској Митровици. Против су били само Јовић, Јакшић и Милан Ивановић.

         ДС не жели да се добије датум за преговоре у јуну, али то не сме да каже због међународних обавеза поводом Косова, али у суштини блокира имплементацију. Зато је врло интересантно да се Раденко Недељковић увек нађе на страни радикалног.

         Само, на крају ће сви гласати како Београд одлучи.

Горан БОГДАНОВИЋ, бивши министар за КиМ

Ни Београд нема право да прихвати да Приштина влада севером Косова

  • У ситауцији кад преговарају, а немају ниједног савезника и плус су у старту оволико сервилни - не би ме чудило ни да потпишу папир који би суштински био то што је објављено као пробни балон    

         НАМА никада није нуђена „Европска регија Север Косова“, али изгледа да су охрабрени овом влашћу која даје и што јој се не тражи.

         Не знам како ће да имплементирају такво решење, јер га Срби не прихватају - без обзира што постоје уцене и претње, притисци од стране Београда!

         Погледајте само медијску блокаду и спиновање кроз различите изјаве председника и премијера!

         Упркос томе, мислим да нас нико не може натерати да прихватимо нешто што се коси са нашим интересима. Посебно не може да нас натера да изгубимо право на оно што смо стекли од 1999. до данашњег дана, а то су пре свега српске институције и сви други органи који су заживели и ојачали.

         Нико, па макар то био и Београд, нема право да нам то уништи и да прихвати да Албанци, тј. Приштина, владају севером Косова.

         Ако власт то ипак потпише, мораћемо поново да размишљамо како и куда!

         Ми имамо стечена права, косовске власти овде никада нису биле и никакав споразум не би смео да буде потписан без наше сагласности. Али, имајући у виду да нас одавде нико не пита и не консултује, не би ме чудило да се нешто уради и мимо сагласности и Скупштине Србије и народа овде.

         У ситауцији кад преговарају, а немају ниједног савезника и плус су у старту оволико сервилни - не би ме чудило ни да потпишу папир који би суштински био то што је објављено као пробни балон.     

Огњен ПРИБИЋЕВИЋ, бивши амбасадор у Немачкој

Заједница српских општина је реална

  • У Европи се није десило да регија изгуби статус, па се неће десити ни код нас. Ради се на повећању аутономних елемената, а не на смањењу, јер је то неприродно. Може се смањити само ратом и ничим другим!    

         ПРИЧА о Заједници српских општина је реална, јер је то у суштини концепт прихватљив за Запад - пошто већ постоји у ЕУ.

         Немогуће је да ЕУ не да Србима нешто што је дала Аустријанцима у Италији. То искључује било каква законодавна решења, али би била висока аутономија у области полиције, правосуђа, образовања и здравства.

         Верујем да ће се решење наћи на том правцу.

         Та заједница се одмах интегрише у Косово, али ми Косово третирамо као део Србије. Зато је то решење сасвим прихватљиво са становишта нашег Устава и законодавства. Е, сад, друга је ствар шта је реално и какво је стање на терену.

         Државе у свету ће то тумачити као досад: САД и Немачка ће заједницу третирати као део независног Косова, а Русија и Кина као високу аутономију Косова у оквиру Србију. То је све ствар перцепције док не дођемо до неког коначног решења, које ко зна кад ће бити.

         Тумачење да ће се заједница, односно регија, интегрисати касније у Косово није реално тумачење, јер не одговара етничкој структури становништва. Пре је могуће да се деси нешто супротно. Ако људи буду незадовољни, тежиће изласку из Косова, а не интеграцији.

         У Европи се није десило да регија изгуби статус, па се неће десити ни код нас. Ради се на повећању аутономних елемената, а не на смањењу, јер је то неприродно.

         Може се смањити само ратом и ничим другим!    

Милан ИВАНОВИЋ, председник Српског националног већа КиМ

Нема Србина на КиМ који би га дао за датум!

  • Скупштина заједнице четири општине била јединствена и на Дедињу треба схвате - шта може да прође овде, а шта не може

         ОНИ са Дедиња не виде даље од „круга двојке“, а камоли шта је на КиМ.

         Нема Србина на КиМ који би дао КиМ за датум, а 70 одсто свих Срба мисли то исто!

         Ми, који смо овде, знамо да нам са шиптарским личним картама и шиптарским законима нема опстанка - већ да ћемо бити гарђани последњег реда. Било каква прича о европској регији или сличном би водила асимилацији, прогону и етничком чишћењу, тако да би ствар брзо била решена по моделу Хрватске.

         Уопште, све варијанте које се помињу су испод егзистенцијалног минимума за Србе.

         Ми смо се на референдуму изјаснили са 99,92 одсто против косовских закона, устава исл. Једина могућност да останемо овде је да будемо део уставно-правног оквира државе Србије.

         Остаје да се надамо да притисци неће резултирати ничим фаталним и да се неће полакомити ови који потписују. Немци траже да се правно-формално потврди предаја Косова и да се прихвати и овај диктат.

         Али, јуче је Скупштина заједнице четири општине била јединствена и на Дедињу треба схвате - шта може да прође овде, а шта не може.

         Диана Милошевић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари