КЛИНТОН: Границе Косова се неће мењати, много могуће између Београда и Приштине

ДАЧИЋ: СРБИЈА ЋЕ УЧИНИТИ СВЕ ДА НОРМАЛИЗУЈЕ ОДНОСЕ СА ПРИШТИНОМ РАДИ ЗАЈЕДНИЧКЕ ИНТЕГРАЦИЈЕ У ЕУ

  • Премијер Ивица ДАЧИЋ на заједничкој конференцији за медије - којој није присуствовао Томислав Николић - поновио хиљаде пута поновљено из Београда: да Србија неће признати независност Косова. Па додао сто пута указивано: да Србију на то зато не треба да је присиљавају ни ЕУ, ни САД. Али, већ у наставку је изговорио кључну реченицу са српске стране: да  ће његова влада и он учинити све да нормализују односе са Приштином ради заједничке интеграције у Европску унију
  • КЛИНТОН (привидно топла облога): Нисмо овде да постављамо услове и заводимо некакаву контролу и постављамо услове, јер их немамо. Будућност Србије је у рукама Србије, али САД се брину за ту будућност, за будућност младих, паметних људи
  • КЛИНТОН (прави гард): Срби са Косова треба да имају пуну подршку у оквиру Косова и да задрже своје везе са Србијом
  • ЕШТОН (лажно топла облога): Очекујемо дијалог Београда са Приштином и нормализацију односа, али они не значе признавање Косова. Овај дијалог не значи да тражимо од Србије да призна Косово

        ЧЕТВОРНИ преговори у Београду - чији актери су били председник Србије Томислав Николић, америчка државна секретарка Хилари Клинтон, премијер Ивица Дачић и шефица ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон - донели су и очекивано и више од онога што су очекивали песимисти.

       Можда је ово био разлог што се пред новинарима није појавио Николић.

       Јер, све што је вашингтонско-бриселски двојац рекао и државном тандему Србије иза затворених врата и потом пред новинарима - имало је скривене зубе и макар дупло дно.

       Клинтонова је зато комбиновала привидно топле и евидентно хладе „облоге“. Изговорила је, тако, и ово:

       „Нисмо овде да постављамо услове и заводимо некакаву конторлу и постављамо услове, јер их немамо. Будућност Србије је у рукама Србије, али САД се брину за ту будућност, за будућност младих, паметних људи”.

       Па додала: да САД подржавају дијалог Београда и Приштине, да апелују на обе стране да примене до сада договорено и да предузму конкретне кораке у правцу нормализације односа, истичући да то не тобоже значи захтев за признавање Косова.

       Да би хипноза била делотворнија, нагласила је: „Подржавамо циљ да јединствена и демократска Европа у свом чланству има Србију и цео регион”.

       Додуше, и ово је вило у функцији хипнозе и скривеног ултиматума: За САД је Косово независна држава. Границе Косова се неће мењати, али много може да се постигне у односима Београда и Приштине.

       Клинтонова је на заједничкој прес конференцији после разговора Николић-Дачић-Клинтон-Ештон, рекла да разуме да је ово за Србију тешко, али је оценила - да је у складу са потребама Срба и Србије.

       Да некоме нешто не би остало нејасно: нагласила је да Срби са Косова треба да имају само - „пуну подршку у оквиру Косова и право да задрже своје везе са Србијом“.

       Дачић је - на таласној дужини онога што је говорио уочи доласка Клинтонове и Ештонове у Београд - изјавио да оне нису дошле у Београд да постављају ултиматуме и нове услове, већ да разговарају о темама од животног значаја за Србију - наставку и убрзању европских интеграција и испуњавању криртеријума за добијање датума за почетак преговора.

       Дачић је прецизирао да су међу политичким критеријумима које Србија треба да испуни - питање унутрашњих реформи и успостављање видљивих и одрживих односа Београда и Приштине.

       Поновио је хиљаде пута поновљено из Београда: да Србија неће признати независност Косова. Па додао сто пута указивано: да Србију на то зато не треба да је присиљавају ни ЕУ, ни САД. Али, већ у наставку је изговорио кључну реченицу са српске стране: да  ће његова влада и он учинити све да нормализују односе са Приштином ради заједничке интеграције у Европску унију.

       Дачић се захвалио Ештоновој што је потврдила да Европска унија неће приморавати Србију да учини било шта што Србија не може да учини.

ЕШТОН:

Нормализација односа не значи признавање Косова

       ШЕФИЦА европске дипломатије Кетрин Ештон изјавила је вечерас да дијалог са Приштином и нормализација односа не значе признавање Косова.

       „Овај дијалог не значи да тражимо од Србије да призна Косово”, рекла је Ештон новинарима у Београду.

       Она је охрабрила председника и премијера Србије да убрзају реформе.

       „Будућност Србије је у Европској унији”, изјавила је Ештонова после разговора са државним врхом Србије, заједно са државном секретарком САД Хилари Клинтон.

САД: Користан састанак са Николићем и Дачићем

       ДРЖАВНА секретарка Хилари Клинтон имала је „веома користан састанак” са председником Србије Томиславом Николићем и премијером Дачићем, саопштила је америчка амбасада у Београду преко свог Твитер налога непосредно по завршетку данашњег сусрета у Палати Србије.

       Амбасада истиче да је важно што се овом приликом америчкој државној секретарки придружила висока представница ЕУ Кетрин Ештон како би „подржала улазак Србије у ЕУ.„

       „Америчка државна секретарка Клинтон је поново изразила подршку САД и ЕУ европском путу Србије,” навела је амбасада на Твитеру.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари