Милан Беко саслушаван шест сати, из палате „Србија“ изашао насмејан

КРИМИНАЛИСТИЧКУ ПОЛИЦИЈУ НАПУСТИО САМ, А ИСПРЕД ГА ЧЕКАО ЦРНИ “МЕРЦЕДЕС”

         БИЗНИСМЕН Милан Беко, којег је криминалистичка полиција саслушавала пуних шест сати, из Палате „Србија” изашао је насмејан.

         Он је у предистражном поступку, у својству грађанина одговарао на питања полиције о случају предузећа „Лука Београд” које је у његовом власништву.

         Саслушање Бека трајало је шест сати, а биће настављено ових дана. Беко је наводно на сва питања инспектора одговарао мирно и љубазно.

         Беко је зграду Министарства унутрашњих послова напустио сам, а испред улаза сачекао га је возач у црном „мерцедесу”.

         Беко је новинарима кратко рекао да је изјаву дао у својству грађанина и да сматра да је успео да укаже МУП-у и тужилаштву на разлоге зашто је годинама стваран привид о незаконитостима у секундарној приватизацији „Луке Београд”.

         Да подсетимо како је процењена вредност „Луке Београд”.

         Инвестициони фонд Ворлдфин, иза кога су стајали бизнисмени Милан Беко и Мирослав Мишковић, купио је 2005. године акције „Луке Београд” за око 40 милиона евра.

         Савет за борбу против корупције је три године касније скренуо пажњу да су оштећени буџет Србије и бивши акционари, јер је трансакција обављена тако што је узета стара књиговодствена вредност, два и по пута нижа од актуелне. Купци су понудили 800 динара по акцији. Међутим, истог дана када је обављена трансакција објављена је процена Економског института према којој је вредност предузећа износила 7,38 милијарди динара или око 1.700 динара по акцији .

         Претпоставља се да су власници купили Луку не да би се бавили лучком делатношћу већ да би се докопали вредног земљишта. „Лука Београд” смештена је на једном од најатрактивнијих места у центру Београда.

         Међутим, град Београд и Лука се већ годинама споре око права на располагање земљиштем. Град је успео да се укњижи на половини тог земљишта и на тај начин онемогућио Луку да изгради пословно-стамбени комплекс.

         Реализацију овог пројекта додатно је успорила конверзија земљишта, за коју су према неким претпоставкама власници морали да плате неколико стотина милиона евра.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари