Од Србије траже „мало добре воље“: да се одрекне 15 одсто територије!

МКГ ПРЕДСТАВИЛА ИЗВЕШТАЈ „СРБИЈА И КОСОВО”

Сабине Фрејзер

  • Директорка програма МКГ за Европу Сабине Фрејзер оценила да су „политички разговори“ Београда и Приштине још нереални и нагласила да је „битно да обе стране остану мирне, да раде на нормализацији и дијалогу и да се не посеже присилном мењању ситуације на трену“
  • МКГ од косовских власти захтева да „не предузимају ниједну акцији насилног покушаја преузимања контроле над појединим институцијама“
  • „Биће потребно много месеци и година изградње поверења и труда од стране Приштине да некако убеди оне који живе на северу Косова да могу да имају нормалан живот уз поштовање свих њихових права на Косову“, упозорила је Фрејзер

        БЕРЛИН, (ФоНет) - Уколико Србија покаже добру вољу у правцу нормализације односа и прилика на Косову, Европска унија би требало да јој у марту одобри статус земље кандидата за чланство, поручила је Међународна кризна група (МКГ) у најновијем извештају.      

        „Иако ниједна страна не жели оружани конфликт, улози и тензије на Косову су високи, а насиље, са смртоносним последицама, и даље представља ризик“, оцењено је у извештају МКГ, преноси Дојче веле.

        У извештају под насловом „Србија и Косово - Мало добре воље би одвело далеко“, МКГ позива, све стране, почев од Београда, преко Приштине, Брисела, па до представника Срба са севера Косова, на изградњу поверења.

        Тако се Београд охрабрује да испуни „три јасна услова“ задата у децембру од стране Савета ЕУ.

        То, према ставу МКГ, подразумева пристанак на потпуно и једнако учешће Косова на регионалним скуповима, без пратње УНМИКА, али уз форму представљања која или неће прејудицирати статус или ће се позивати на Резолуцију 1244 и мишљење Међународног суда правде.

        Други услов за Београд подразумева процес који ће довести до легитимног прихватања, од свих страна, изабраних званичника на северу Косова, а трећи примену договора о заједничкој контроли граница и нормализацију кретања преко граниèних прелаза 1 и 31.

„У исто време тражимо од земаља чланица ЕУ да не постављају нове услове како би ситуација за Београд била још компликованија“, изјавила је за Дојче веле, директорка програма МКГ за Европу Сабине Фрејзер.

        Уз посебно помињање Немачке, Холандије и Велике Британије у МКГ закључују да „ако Србија покаже добру вољу за нормализацију прилика на Косову, ЕУ би требало да јој одобри кандидатски статус“.

        Сабине Фрејзер је нагласила да би ЕУ требало да остане укључена у преговарачки процес Београда и Приштине и изразила наду да ће ти преговори „у једном тренутку преæи технички ниво и постати политички разговори“.

        „То је за сада тешко урадити, пред изборе у Србији ове године, и могуће изборе следеће године на Косову. Сада је битно да обе стране остану мирне, да раде на нормализацији и дијалогу и да се не посеже присилном мењању ситуације на трену“, оценила је она.

        Међунардона кризна група од косовских власти захтева да не предузимају ниједну акцији насилног покушаја преузимања контроле над појединим институцијама.

        У МКГ наглашавају да су грађани са севера Косова под великим притиском и да, у овом тренутку, не желе да живе под контролом Приштине.

        „Биће потребно много месеци и година изградње поверења и труда од стране Приштине да некако убеди оне који живе на северу Косова да могу да имају нормалан живот уз поштовање свих њихових права на Косову“, упозорила је Фрејзер.

        Осврћући се на референдум заказан на северу Косова, Фрејзер за Дојче веле рекла да он представља политички став, али да неће имати пуно утицаја у региону, јер га други неће признати.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари