ОДАЛОВИЋ: Србија неће дозволити ма какву измену бриселског споразума

НЕ КРИЈЕ ДА ЋЕ ОД ПРЕСУДНЕ ВАЖНОСТИ БИТИ ПОЗИЦИЈА СРБА СА КИМ

  • Говорећи о роковима, Одаловић признао да се траже што бржа решења због евроинтеграција Србије, али тврди да ће београдски тим инсистирати на одрживим решењима, „јер оно што се сада буде договорило и оквири који буду постављени ће дуго бити водиља, трајно обавезивати и Београд и Приштину и имати и историјску вредност“

         СРБИЈА неће дозволити било какву измену бриселског споразума, упозорио је и Брисел и Приштину генерални секретар владе Вељко Одаловић пред сутрашњи наставак разговора о плану примене тог документа.

         Одаловић је истовремено уверен да је могућ договор са представницима Срба са КиМ о спровођењу постигнутог споразума Београда и Приштине.

Одаловић, који је и члан владиног тима за израду поменутог плана у интервјуу Тањугу је указао да на предстојећем састанку Срба са КиМ са представницима владе можда неће бити решени сви отворени проблеми, али да верује да ће доћи до напретка.

         „Изузетно је велик значај договора са Србима са КиМ. Комплетна примена и све оно сто би требало да уследи у доброј мери зависи од тога како це се српска заједница на КиМ односити према том плану“, истиче генерални сректар владе.

         Одаловић верује у однос поверења Срба са КиМ према институцијама Србије, према влади и парламенту, јер је бриселски споразум, подсећа, прошао пуну верификацију свих институција Србије.

         „Ове ствари се не могу радити ван институција, преозбиљне су, са далекосежним последицама и ко год би преузео одговорност да то решава на било који други начин довео би себе у непријатну ситуацију“, навео је он.

         Говорећи о првом састанку тимова за примену споразума, одржаном недавно у Бриселу, Одаловић је открио да је Србија спремна да примени и његов дух, па наставио:

         „Приштина није тако размишљала, чак у једном тренутку смо препознали да и захтеви представника ЕУ нису били у духу онога што носи основни документ. Ми смо на то упозорили и рекли да је за нас то апсолутно неприхватљиво и да не само да немамо мандат већ и да је то деформисање изузетно важног докмента који је добио општу међународну подршку и подршку у Србији“.

         Одаловић сутра путује у Брисел на наставак разговора о имплементацији.

         „Споразум је поставио оквире, план даје конкретну динамику а реализација подразумева да се на територији КиМ где живе Срби, у првој фази само на северу, а касније и у свим општинама где живе, формира Заједница српских општина која је главна нит која спаја и потписани први споразум, и план имплементације који треба да се донесе“.

         Представник ЕУ Фернандо Ђентилини је, према његовим речима, предочио нашој и приштинској делегацији документ о којем ће се на следећим састанцима разговарати детаљније.

         „Тај план је био без рокова јер од тога који ће бити редослед потеза и динамика имплементације зависиће и рокови“, казао је Одаловић.

         Како је истакао, београдски тим је тражио да Приштина изменом законске регулативе да веће гаранције да ће ЗСО имати одређна колективна овлашћења.

         „Тражили смо да се дају гаранције законског карактера и да се уради статут ЗСО, на који би Приштина дала сагласност, како би он био гарант српској заједници да ће сва колективна права која јој припадају моћи да остварује кроз ЗСО“, навео је Одаловић и прецизирао да тачке 4,5 и 6 споразума говоре о обиму права и овлашћења заједнице.

         Између осталог, подсетио је, разговарало се и о безбедоносним гаранцијама и захтевима Србије да у општинама са српским живљем полицијска и остала инфрастуктура буде састављена од представника заједнице која тамо живи и да одражава одређену етничку структуру и структура полиције, и структура у судовима и у свим областима где се решавају животна питања.

         „Важно је да и Срби са КиМ препознају да ће у тим решењима њихова права бити заштићена и да ће моћи да остваре најдиректнију везу са Србијом, да Србија неће ниједног тренутка одустати да подржава Србе и финансијски, и на сваки други начин“, поручио је он и додао нико неће остати без посла нити ће бити „радикалних потеза и ломова јер нама не треба да урадимо ништа што би направило озбиљан проблем и пољуљало поверење и веру људи који жве на КиМ у своју матицу“.

         Одаловић каже да је на састанку било и захтева да се прво реши полиција и правосуђе и донесу акти који ће одмах прекинути и финансирање и статус људи који су остали да живе на КиМ.

         „Ми смо указали да не можемо пристати да се то уради декретом а да не знамо шта је судбина и статус тих људи“, рекао је он и подсетио да се у потписаном споразуму говори о интеграцији тих људи у одређене институције на КиМ.

         Говорећи о роковима, Одаловић каже да се траже што бржа решења због евроинтеграција Србије, али да ће београдски тим инсистирати на одрживим решењима, „јер оно што се сада буде договорило и оквири који буду постављени ће дуго бити водиља, трајно обавезивати и Београд и Приштину и имати и историјску вредност“.

         „Неће моћи лако да се мењају и неће моћи да се излази из њихових оквира јер гарант је ипак ЕУ и Кетрин Ештон тако да нам је важно да се сада не деси деформација тог документа него да дух онога што је у документу буде испоштован и кроз план имплементације“, истакао је он.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари