Суђење Мишковићима најраније најесен

БРАНИОЦИ ВЛАСНИКА „ДЕЛТА ХОЛДИНГА“ И 10 ЊЕГОВИХ САРАДНИКА ДОСТАВИЛИ ОДГОВОРЕ НА ОПТУЖНИЦУ

  • Тужилаштво за организовани криминал их терети да су махинацијама оштетили путарска предузећа за 16,95 милијарди динара, а буџет Србије за 472 милиона динара

        БРАНИОЦИ власника „Делта холдинга“ Мирослава Мишковића, као и још 10 његових сарадника, доставили су Специјалном суду у Београду одговоре на оптужницу Тужилаштва за организовани криминал која их терети да су махинацијама оштетили путарска предузећа за 16,95 милијарди динара, а буџет Србије за 472 милиона динара.

       Суд ће сада преиспитати елементе оптужнице битне за даљи поступак и уколико је не одбаци или не одбије из законом предвиђених разлога, суд ће потврдити оптужницу, а против тог решења окривљени ће моћи да изјаве жалбу.

       „Сви окривљени и њихови браниоци у предмету Мишковића и других изјавили су одговор на оптужницу. Кривично ванпретресно веће суда ће сада испитати оптужницу, поводом изјављених одговора и донети одговарајуће решење“, рекла је данас Тањугу портпарол суда Душица Ристић.

       Она је указала да према Законику о кривичном поступку (ЗКП) кривично вапретресно веће може да - уколико утврди да је потребно боље разјашњење стања ствари да би се испитала основаност оптужнице - нареди да се истрага допуни, односно спроведе или да се прикупе одредени докази.

       Такође, ако установи да је за кривично дело које је предмет оптужбе надлежан други суд - веће може да донесе решење о ненадлежности суда и по правноснажности тог решења упутиће предмет надлежном суду, предвиђа ЗКП навела је Ристићева.

       Даље, испитујући оптужницу, веће може да одлучи и да нема места оптужби и да се кривични поступак обуставља ако установи - да дело које је предмет оптужбе није кривично дело, а нема услова за примену мере безбедности, затим да је кривично гоњење застарело, или да је дело обухваћено амнестијом или помиловањем, или да постоје друге околности које трајно искључују кривично гоњење или да нема довољно доказа за оправдану сумњу да је окривљени учинио дело које је предмет оптужбе, предвиђа ЗКП.

       „Ако не донесе ниједну од напред наведених одлука, кривично веће ће решењем потврдити оптужницу и против тог решења жалбу може изјавити окривљени“, прецизирала је Ристићева.

       Она је напоменула да тек након што решење о потврдивању оптужнице постане правноснажно, председник већа после пријема потврђене оптужнице и списа предмета започиње припреме за главни претрес, односно одредиће датум припремног рочишта. С обзиром на предвиђену законску процедуру преиспитивања оптужнице, извесно је да суђење Мишковићу и осталима не може почети пре јесени.

       Оптужницом су обухваћени и Мишковићев син Марко као и власник „Нибенс групе“ Мило Ђурашковић. Њима се на терет ставља кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица у саизвршилаштву и пореска утаја а за оба дела је запрећена казна до 10 година затвора.

       Оптужница је подигнута и против Риста Ристића, Милутина Гашевића, Зорана Михајловића, Дејана Јевтића, Здравка Рашо и Предрага Филиповића због помагања у извлачењу новца из путарских фирми. Оптужени су и Живојин Петровић и Јадранка Бардић који се терете за помагање у утаји пореза.

       Мирослав и Марко Мишковић и Мило Ђурашковић су оптужени да су на незаконит начин подигли вредност акција Предузећа за путеве Ниш како би их продали пошто им је у међувремену пала вредност. Радњама окривљених, према оптужници, оштећена су путарска предузећа и њихови повериоци.

       Због обавезе солидарних дужника да они врате кредит који је одобрен Нибенс корпорацији, и немогућности да остваре регресно право према овом предузећу, јер су једина његова имовина биле акције ПЗП Ниш, дошло је прво до трајне блокаде, а потом и покретања стечајних поступака над ПЗП Ниш, Крагујевац и Врање као и до раскида уговора о приватизацији ПЗП Београд, Војводина пут-Бачка пут, Партизански пут и ФАМ“, рекао је тужилац. Према економско финансијском вештачењу, та предузећа су претрпела штету већу од 16 милијарди динара.

       Поред тога оштећен је и државни буџет, јер није плаћен порез на капиталну добит која је остварена из ових трансакција и то „Мера Инвестмент Фаунд“ у износу од 320 милиона динара, а Мило Ђурашковић од више од 152 милиона динара. Мирослав Мишковић и Ђурашковић се налазе у притвору који им је одређен до 9. јуна, а Марко Мишковић је од 3. априла у кућном притвору, док се остали оптужени бране са слободе.

       Специјални суд у Београду би 7. јуна требало да донесе нову одлуку о притвору за власника „Делта холдинга“ и Ђурашковића, пошто им у недељу 9. јуна истиче притвор у ком бораве већ шесет месеци, од хапшења 12. децембра 2012. Суд може да им притвор продужи , а може и да их пусти да се бране са слободе, или да им одреди кућни притвор, јемство или неку другу меру за обезбеђење притворства. Њима је 10. маја притвор био продужен за још 30 дана због опасности од бекства.

       (Тањуг)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари