Ухапшен Ђинђићев саветник Зоран Јањушевић

ОСУМЊИЧЕН ДА ЈЕ ГРАДИО КУЋУ НА ДЕДИЊУ НА РАЧУН ФИРМЕ ЧИЈИ ЈЕ ОСНИВАЧ

Зоран Јањушевић

  • Ухапшен и директор предузећа „Карго логистички центар бродоградилишта Београд” Павле Миљковић
  • Током претходне деценије Јањушевић је више пута био под истрагом, али је најпознатија била афера „Сејшелска острва” - због злоупотребе службеног положаја у вези са приватизацијом фабрике цемента „Нови Поповац” код Параћина. Том истрагом је био обухваћен и некадашњи Ђинђићевог шефа кабинета Немања Колесар, али је - после више од шест година истраге - Више тужилаштво у Београду одустало од кривичног гоњења Јањушевића и осталих
  • Медији и истражни органи су Јањушевића повезивали и са афером „Мобтел”, а довођен је у везу и са афером „Делимустафић”

        ПРЕМИЈЕР и министар унутрашњих послова Ивица Дачић потврдио је да су припадници полиције јутрос лишили слободе директора предузећа „Карго логистички центар бродоградилишта Београд” Павла Миљковића и саветника и оснивача овог предузећа Зорана Јањушевића.

       Дачић је новинарима у Влади Србије рекао да је Јањушевић осумњичен да је подстрекивао Миљковића да искористи службени положај тако што је давао налоге и одобравао плаћања на терет овог предузећа за радове на Јањушевићевој кући у Толстојевој 7 у Београду.

       „Осумњичени Јањушевић је са лицима предузећа које је ангажовао на изградњи и опремању своје куће имао договор да се све што се буде радило фактурише предузећу „Карго логистички центар бродоградилишта Београд”, казао је Дачић.

       Он је додао да је ово само прва фаза а да ће се наредних дана показати да ли је неко крив и да ли за то постоје докази.

       Дачић је такође истакао да је реч о Зорану Јањушевићу који је познат „из претходних политичких гарнитура”.

Јанушевић и раније био под истрагама

       УХАПШЕНИ Зоран Јањушевић јавности је постао познат као саветник премијера Зорана Ђинђића, најпре за пољопривреду, а касније за безбедност.

       Током претходне деценије више пута је био под истрагом, али је најпознатија била афера „Сејшелска острва” - због злоупотребе службеног положаја у вези са приватизацијом фабрике цемента „Нови Поповац” код Параћина.

       Међутим, после више од шест година истраге 30. јуна 2010. године, Више тужилаштво у Београду одустало је од кривичног гоњења Јањушевића и осталих осумњичених због недостатка доказа.

       Том истрагом били су обухваћени и некадашњи Ђинђићевог шефа кабинета Немања Колесар, као и Дарко Крижан и Мирољуб Јаковљевић.

       У захтеву за истрагу тужилаштво је тада тврдило да су се Колесар и Крижан 2001. године, у време расписивања тендера, договорили са       „Холцимом”, да њихово предузеће „Брајтенбургер” буде проглашено за најповољнијег купца.

       Наводи се и да је швајцарска компанија „у неколико наврата” уплатила око 2.000.000 долара на рачун фирме „Мајрон Сејлс лимитед” са Сејшелских острва чији је власник Јањушевић.

       Са тога рачуна 355.000 долара пребачено је, како се тврди, на приватни рачун Колесара, 250.000 на Крижанов и 860.000 на рачун Јаковљевића.

       Преостали износ је завршио на „неризидентијалном” рачуну фирме „Мајрон Сејлс лимитед”.

       Међутим после вишегодишње истраге тужилашво је закључило да нема довољно доказа па није подигло оптужницу.

       Медији и истражни органи су Јањушевића повезивали и са афером „Мобтел”.

       У медијима је довођен је у везу и са афером „Делимустафић” и сумњи да је, као стечајни управник београдског бродоградилишта, бившем министру полиције Босне и Херцеговине Алији Делимустафићу издао пословни објекат у том бродоградилишту.

       Јањушевић је 3. марта 2007. првостепеном пресудом осуђен у Трећем општинском суду у Београду на условну казну од годину дана и осам месеци затвора, због утаје преко седам милиона динара пореза. Поред тога Јањушевићу је изречена и новчана казна од 800.000 динара.

       Судско веће којим је председавала судија Зорица Милосављевић тада је утврдило је да је Јањушевић од фебруара до јула 2003. године са рачуна своје фирме „Мајрон сејлс ЛТД”, регистроване на Сејшелима, неколико пута пребацио новац на приватни девизни рачун у „Цептер банци”.

       Он је у потпуности избегао да плати порез на приходе у укупном износу од 7.702.665 динара.

       У својству бившег стечајног управника београдског предузећа „Бродотехника”, Јањушевић је на суђењу у Другом општинском суду, 2005. године, негирао да је починио кривична дела злоупотребе службеног положаја и избегавања плаћања пореза, која су му оптужницом стављена на терет.

       Јањушевића је оптужница теретила и да је, заједно са замеником стечајног управника „Бродотехнике” Даринком Исаиловић, уношењем нетачних података у образац за обрачун пореза избегао плаћање пореза на промет и услуге, као и пореза на доходак запослених и пензијско и инвалидско осигурање у укупном износу од око 9,5 милиона динара.

       Својевремено су бањалучке „Независне новине” објавиле његову биографију у којој је наведено да је рођен у Сарајеву 22. августа 1960, а да у Београду живи од 1993. године.

       Како је навео у својој биографији, завршио је Електротехнички факултет у Сарајеву, али су медији наводили да је радио на местима са средњом школском спремом. Био је приправник у познатој сарајевској фирми „Енергоинвест”.

       Према наводима „Независних”, од маја 1992. до почетка 1993. био је возач шефа ДБ у источном сарајеву Драгана Кијца.

       У време избијања тада познате „афере Делимустафић” и сумњи да је, као стечајни управник београдског бродоградилишта, бившем министру полиције Босне и Херцеговине Алији Делимустафићу издао пословни објекат у том бродоградилишту, Јањушевић је, како су писале „Незавине”, потврдио да је био радник ДБ РС, али да му је почетком 1993. године Кијац потписао споразумни раскид радног односа.

       Јањушевић је изјављивао да у време рата у БиХ никада није срео Делимустафића, јер су били на супротним странама.

       Он је пре годину и по дана поднео кривичну пријаву за клевету против тадашњег посланика Јоргованке Табаковић, садашњег гувернера НБС, која је за скупштинском говорницом њега и Немању Колесара оптужила за корупцију.

       Јањушевић је јутрос ухапшен под сумњом да је као специјални саветник „Карго логистичког центра бродоградилишта Београд” извршио кривично дело злоупотребе службеног положаја, а за исто дело ухапшен је и директор предузећа Павле Миљковић (50).

       Јањушевић се терети да је подстрекивао Миљковића да од 1. јануара 2006. до 1. јануара 2010. године, даје налоге финансијској служби да одобрава плаћања на терет овог предузећа за радове који су извршени на кући у Толстојевој улици број 7, чији је власник Јањушевић.

       Тиме је поментом предузећу направљена штета од 800.000 евра.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари