„Упућени ЕУ-званичници“ не перу сасвим руке од „европског региона Север Косова“

НАВОДНО ЈЕ БРИСЕЛСКИ ДОКУМЕНТ О КОСОВУ

СКИЦА ИЗ АВГУСТА ИЛИ СЕПТЕМБРА 2012.

  • Неки међународни извори на данас завршеном „Бриселском форуму”, који окупља истакнуте политичке личности Европе и САД и на којем је једна од тема био Западни Балкан, навели су да је изгледа реч о „обрисима” могућег решења које је из кругова ЕУ, више у виду необавезног „предлога за размишљање”, потекло негде крајем августа прошле године
  • Други упућени политички званичници су у кулоарима „Бриселског форума” Бети изнели тврдњу да је понуда за „Европски регион Север Косова” у суштини као необавезујући „нон-пејпер” околишно дошла у руке новој српској влади у септембру прошле године
  • Исти „упућени“ су изнели да се у тројним разговорима Дачић-Ештон-Тачи разговара о решењима за неке битне ставке заједнице српских општина, везане за битне надлежности, укључујући полицију и правосуђе

        УПУЋЕНИ званичници Европске комисије (ЕК) ставили су до знања да немају сазнања о наводном предлогу ЕУ Београду да се на северу Косова установи „европски регион” уклопљен у приштинску власт и законе, али су међународни политички извори навели да је можда реч о необавезујућим „обрисима” решења од пре више месеци, од кога се знатно одмакло.

       Званичници у ЕК су истакли да такав званични документ, чија се наводна верзија појавила „у једном српском листу“, није сачињен од високе представнице ЕУ Кетрин Ештон и њених сарадника као понуда за „нормализацију односа Београд-Косово” странама у дијалогу које се састају идуће среде.

       Замољена да потврди или оповргне постојање овог документа, Маја Коцијанчич, портпаролка Кетрин Ештон, изјавила је да „Европска комисија не коментарише писање медија”.

       Премијер Ивица Дачић и шеф дипломатије владе у Приштини Енвер Хоџај су демантовали да им је уручен предлог за „Европски регион Север Косова”.

       Такво решење би значило да се нуди нешто друго уместо захтева Београда за формирање заједнице српских општина која би обухватила општине на северу, али и осталом делу Косова где Срби чине већину, и о чему се увелико преговара у дијалогу Београд-Приштина.

       Неки међународни извори на данас завршеном „Бриселском форуму”, који окупља истакнуте политичке личности Европе и САД и на којем је једна од тема био Западни Балкан, навели су да је изгледа реч о „обрисима” могућег решења које је из кругова ЕУ, више у виду необавезног „предлога за размишљање”, потекло негде крајем августа прошле године.

       Други упућени политички званичници су у кулоарима „Бриселског форума” Бети изнели тврдњу да је понуда за „Европски регион Север Косова” у суштини као необавезујући „нон-пејпер” околишно дошла у руке новој српској влади у септембру прошле године.

       Ови извори сматрају да, иако тај незванични „обрис” решења није прихваћен нити се о њему конкретно разговарало током шест рунди дијалога, неке смернице у том документу су остале препознатљиве и у преговорима о заједници српских општина, што би требало да буде кључно решење за нагодбу о „нормализацији односа” Београд-Приштина, у чему се већ знатно одмакло.

       Упућени политички званичници на „Бриселском форуму” су пренели да се у тројним разговорима Дачић-Ештон-Тачи разговара о решењима за неке битне ставке заједнице српских општина, везане за битне надлежности, укључујући полицију и правосуђе.

       Замољени да кажу да ли ће у предстојећим рундама дијалога бити речи и о међународно гарантованој заштити српских цркава и манастира, несталим лицима, повратку избеглица и имовини Срба и српских фирми и банака на Косову, ови званичници су рекли да засад српска страна то још није покренула, али да се то чини неминовним.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари