Услови за Србију су јасни и оствариви

ШЕФ ДЕЛЕГАЦИЈЕ ЕУ У СРБИЈИ ДЕЖЕР НА ЈАВНОМ СЛУШАЊУ

„НАРОДНА СКУПШТИНА НА ПУТУ ЕВРОПСКИХ ИНТЕГРАЦИЈА“

  • Милица Делевић: Највећи трговински партнери Србије у ЕУ су Италија, Немачка, Румунија и Словенија - извоз за 2010. годину појединачно у Италију или Немачку био је већи од извоза у Кину, Русију, Турску и САД заједно
  • Кроз директна улагања највише су инвестирали у Србију Аустрија, Норвешка, Грчка, Немачка и Италија
  • Наши извозници, саопштила је Делевић, добијају 562 милиона евра добијају зато што не плаћају царине на европском тржишту, а европски извнозници 214 милиона евра зато што им ми не наплаћујемо царине
  • Европска унија није отоман на којем ћемо се одморити, то је радни сто за којим ћемо вредно радити и на тај начин се представити као равноправни партнери у заједници европских народа, рекла је Славица Ђукић Дејановић

        БЕОГРАД, (ФоНет) - Шеф Делегације Европске уније (ЕУ) у Србији Венсан Дежер изјавио је да су услови које Србија треба да испуни да би добила статус кандидата за чланство у ЕУ „јасни и оствариви“.

        Према његовим речима, ти услови су наставак примене споразума, који су склопљени у оквиру дијалога Београда и Приштине, наставак процеса регионалне сарадње, као и да се ЕУЛЕКС-у и КФОР-у омогући адекватно обављање мандата на целој територији Косова.

        Дежер је, на јавном слушању „Народна скупштина на путу европских интеграција“, које је организовао скуштински Одбор за европске интеграције, изјавио и да све државе чланице ЕУ желе да виде Србију у Унији.

        Према његовим речима, Србија је постигла велики напредак, учињени су крупни реформски кораци.

        Он је рекао и да се ЕУ креће напред, развија и да се процес проширивања Уније наставља.

        „Јасно је да желимо да се све земље региона развијају на путу ка пуном приступању ЕУ. Желимо да овај део Европе буде стабилизован и да буде интегрисан у ЕУ“, истакао је Дежер.

        Директорка Канцеларије за европске интеграције Владе Србије Милица Делевић такође је рекла новинарима да су услови јасни и да су они дефинисани децембарским састанком Европског савета и односе се на помак у дијалогу, примену постојећег и слободу кретања међународних мисија на целој територији Косова.

        „Имамо још месец дана да те споразуме постигнемо. Важно је неке од њих не гледати само у контексту стицања статуса кандидата“, истакла је Делевић.

        Она је указала да је услов о региоанлном представљању важан, јер „омогућава потпуно учешће на свим скуповима, оним који су за нас важни, као и могућност концентрације највише на оне теме које се дотичу на састанцима“.

        Она је рекла да „верује да је од децембра помак направљен и у примени и у стварању услова за успешну следећу рунду дијалога“.

        Делевић је на седници Одбора рекла да је ЕУ највећи трговински партнер Србије са 56 одсто и да је у овом тренутку покривеност увоза извозом 61,4 одсто.

        Она је изјавила и да су наши највећи трговински партнери у ЕУ Италија, Немачка, Румунија и Словенија, као и да је извоз за 2010. годину појединачно у Италију или Немачку већи од извоза у Кину, Русију, Турску и САД заједно.

        Кроз директна улагања највише су инвестирали у Србију Аустрија, Норвешка, Грчка, Немачка и Италија.

        Оно што наши извозници добијају тиме што не плаћају царине на европском тржишту 562 милиона евра, а оно што европски извнозници добијају тиме што им ми не наплаћујемо царине је 214 милиона евра, објаснила је Делевић.

        Према њеним речима, најзначајнији развојни партнер, што се тиче међународне финансијске помоћи, је ЕУ са 2,2 милијарде евра које је Србија добила од почетка транзиције, скоро 80 одсто развојне помоћи у Србију је ушло из Уније.

        Делевић је рекла и да би Србија, да је данас чланица ЕУ, добијала 1,4 милијарде евра годишње, а сада добија 200 милиона евра.

        Према њеним речима, прошле године милион грађана Србије више је прешло границу него 2009.године.

        „Европска унија није отоман на којем ћемо се одморити, то је радни сто за којим ћемо вредно радити и на тај начин се представити као равноправни партнери у заједници европских народа“, рекла је Славица Ђукић Дејановић.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари