Вучић рекао да је можда и Дачић незадовољан његовим ударом на корупцију - шта то значи?

ПОТВРДА ДА ПОСТОЈЕ ТРВЕЊА

ИЗМЕЂУ СТРАНАКА ВЛАДИНЕ КОАЛИЦИЈЕ И ЊИХОВИХ ЛИДЕРА

        ПРЕ него што се на удару његове „антикорупционе машинерије“ од 300 људи нашао бивши министар и бивши председник Скупштине Србије Оливер Дулић, први потпредседник Владе Александар Вучић у једном интервјуу је био неочекивано отворен и директан. Рекао је и ово:

       „Видим да је (министар саобраћаја Милутин) Мркоњић незадовољан овим што радим, а претпостављам и (премијер Ивица) Дачић. На њима је да покажу то незадовољство“.

       Ово је само потврдило да и у самој влади постоје различити интереси и позиције поводом борбе против корупције. Па и трвење између странака владине коалиције и њихових лидера.

       Факти су зато своје саговорнике питали: како сте схватили Вучићеве речи?

       Шта оне наговештавају? Да ли и пад саме владе?

То су „тихи ударци“, али влада неће пасти

Драгомир АНЂЕЛКОВИЋ, историчар

       ОД старта се знало да Влада у којој постоје два јака центра моћи, СНС као доминантна странка и СПС која има свог премијера, да влада са два господара - не функционише сјајно. Знало се да ће увек бити трзавица, које ће бити под контролом све док то одговара кључним актерима у влади. Трзавице ће ескалирати и изаћи у јавност оног момента кад то неко буде желео.

       Вучићу би у овом моменту чак можда и одговарали избори, јер је опозиција, односно ДС у хаосу.

       Влада постоји релативно кратко да би била оптерећена неким бременом, да би неко могао да каже како није испунила очекивања, тако да би Вучић боље прошао него на прошлим изборима. Али, опет не би могао да сам формира владу, односно да - у овом моменту - нађе неке нове коалиционе партнере.

       Зато је ово пре одмеравање снага и Вучићево показивање да је он премијер, пре него Дачић. При том, Вучић формално није премијер, а Дачић није неко ко ће тек тако да оде у сенку. Зато можемо да очекујемо ову врсту тихих удараца, али то не значи да ће влада пасти.

       Да је формирана и другачија влада, дешавали би се напади међу коалиционим партнерима и са опозицијом, јер је земља у толико лошем стању да нико не може да задобије симпатије тако што нешто добро уради - па у оваквим околностима сви преваљују кривицу на друге.

       Сад је тренутак кад се поени стичу тако што покажете да је неко гори од вас, а не тако што показујете да ви ваљате.

Вучић је свестан да Дачић „прети“ празном пушком

Срђа ТРИФКОВИЋ, водећи српски интелектуалац у САД

       ВУЧИЋЕВА изјава говори да је веома свестан да Дачић прети празном пушком. Јер: Дачић не може себи да дозволи луксуз да изазове кризу и пад коалиције у којој би он могао само да изгуби. У крајњој линији, он би далеко радије пустио своје најближе сараднике да тону или низ воду, него да угрози своју позицију премијера, која је једино и искључиво могућа у овој подели карата. 

       „Жути“ му никада неће понудити еквивалентан положај, а ако би се појавила мањинска влада, којој би била потребна подршка неких невладиних странака, његова ситуација би била крајње дубиозна.

       Значи: једини начин да Ивица Дачић остане премијер јесте да се опрости са корумпираним кадровима СПС за које он до сада није био, рекао бих, одвећ вољан да стане иза црте и да каже да су недодирљиви. Мислим да је савршено спреман да у предстојећем претумбавању и „процесуалном прозивању“ отпише и неке чланове СПС - да би сам остао ту где је.

Можда су проблем имена која су још у систему власти

Андреја САВИЋ, бивши директор БИА

       ОДНОСИ у коалицији су под знаком питања, у смислу да још није остварена конзистентна политика.

       Треба видети шта је томе узрок. Кад је реч о борби против корупције и криминала, први потпредседник Владе Александар Вучић је то громовито најавио, али су практични потези после тих најава доста скромни. Из тога се може извући закључак да не постоји политичка сагласност око предузимања конкретних мера.

       Шта још може бити разлог? Сигурно је - ако најавите оштру борбу против криминала и корупције - да онда морате да имате исти критеријум и према људима који су били под политичком заштитом неких странака које су сада у опозицији, да онда морате имати исти такав однос и према људима из својих редова, или људима који су из коалиције која влада.

       То је један од могућих разлога оваквих изјава које излазе у јавност.

       Не бих много конкретизовао, али сигурно су у тој борби против корупције и организованог криминала укључена и нека имена која су тренутно у систему власти.

И Агробанка је доказ да не може преко ноћи

Душан КОВАЧЕВ, Фонд Слободан Јовановић

       БОЈИМ се да се ради о стању које је наслеђено од претходне власти. У то доба је једна странка одредила ко ће бити шеф једне специјалне служби, ко друге. Господин Дачић је био и остао у овој влади шеф ресора тзв јавне безбедности.

       Координација рада служби безбедности је веома везана за питање хапшења, велике афере су на помолу.

       Сећате се случаја Агробанке, која је повезана са свим значајним домаћим финансијским институцијама у Србији. Када је требало да се изведу одређена хапшења - показало се у пракси да то не функционише. Питање криминалне полититке, односно борбе против криминала, која је у нашој земљи јако запостављена током ранијег доба, очигледно је везана за корупцију!

       Те ствари не могу да се реше преко ноћи.

       Дачић је, колико знам, покушао да обједини те службе, а како му иде, то је проблем, али ипак треба да се сачека 100 дана Владе па да се нешто јасније види и каже о томе.

       Природа криминалне политике је таква да је нетранспарентна. Не можете знати који су то оперативни тактички потези и онда се отвара пут  нагађањима...   

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари