Астрофизичари: У свемиру има најмање 2.000 милијарди галаксија, десет пута више него што се веровало

„ЗАПРЕПАШЋУЈУЋЕ ЈЕ ДА ОСТАЈЕ ДА ПРОУЧИМО ЈОШ 90 ОДСТО ГАЛАКСИЈА ЗА КОЈЕ ЗНАМО“

  • Професор астрофизике са Универзитета Нотингем у Енглеској Кристофер КОНСЕЛИС (Christopher Conselice) који је предводио међународни тим: „Чак је и научницима тешко да замисле тако огромне цифре. То је отприлике једнако броју секунду у 1.000 просечних животних векова“

        У СВЕМИРУ могуће има хиљаду милијарди, или чак две хиљаде милијарди и више галаксија, према најновијој научној процени објављеној данас.

        Професор астрофизике са Универзитета Нотингем у Енглеској Кристофер Конселис (Christopher Conselice) предводио је међународни тим који је дошао до ове запањујуће процене од 2.000 милијарди галаксија у свемиру.

        Претходно се процењивало да их има 100 или 200 милијарди.

        Професор Конселис каже да ова нова процена показује да их има најмање десет пута више него колико је се претходно веровало.

        У телефонском интервјуу Конселис је рекао да је и сам био изненађен резултатима, да је очекивао да има можда два или три пута више галаксија, али „10 пута више је доста високо“ и могло би да се покаже да је тај број и већи.

        Научници су засновали своје пребројавање галаксија на прегледима свемира које су већ спровели телескоп Хабл спејс и земаљске опсерваторије. Они су претворили слике у 3-Д и користили нове математичке моделе за нову процену.

        „Запрепашћујуће је да нам остаје још да проучимо више од 90 одсто галаксија у свемиру. Ко зна какве занимљиве одлике ћемо наћи када пронађемо ове галаксије са новим генерацијама телескопа“, рекао је Конселис у саопштењу.

        Чак је и научницима тешко да замисле тако огромне цифре. Конселис каже да је 2.000 милијарди отприлике једнако броју секунда у 1.000 просечних животних векова.

        Њихови налази објављени су у часопису Астрофизикал џурнал (Astrophysical Journal).

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари